Vždy je důležité začít tím, že si uvědomíte, na co počítač potřebujete. Jenom když opravdu potřebujete mobilitu, tak se vyplatí kupovat laptop, ale vypadá to, že je móda kupovat domů notebooky, ačkoliv se používají na jednom dvou místech, maximálně v posteli. V těchto případech se vyplatí si pořídit počítač stolní.
Existuje protiargument, že ležet v posteli je přece pohodlnější a je výhoda notebook přenášet. Tady bych řekl, že záleží jakou máte židli nebo křeslo, je potřeba mít kvalitní sezení s opěrkami pod ruce, nastavitelnou výškou a sklonem opěradla, zvlášť jestli u počítače trávíte hodně času. S kvalitním sezením a dostatkem prostoru je pohodlnější sedět u stolu než ležet v posteli (nehledě na to, že když máte laptop položený na dece, tak se tím dusí a přehřívá a výrazně se tím snižuje jeho životnost), kde se různě hrbíte a hledáte správnou polohu pro čtení a práci.
Ještě těžší to s notebookem v posteli mají ti, kteří si na něm chtějí něco zahrát. Hrát na touchpadu se ve velké většině případů nedá, potřebujete přesné ovládání a rychlou odezvu, což touchpad neumožňuje, takže si musíte pořídit externí myš. Jenže myš potřebuje pevný podklad, aby různě nepřeskakoval kurzor, takže potřebujete pod myš podložku. Zároveň se tím opět naruší vaše nalezená poloha, protože najednou máte ruku na myši vedle sebe a ne na klíně s notebookem. Navíc se u hraní více vytěžuje procesor a grafická karta, takže notebook mnohem více topí a potřebuje přísun vzduchu, který nedostává, protože je položený na dece. Řešením tohoto problému je chladící podložka. Tu si dáte pod notebook, zapojíte ji do usb portu a máte vystaráno. Ale notebook se vám tím ještě o kousek zvedne, takže máte ještě větší rozdíl v tom, jak máte položenou pravou a levou ruku.
Načež si to shrňme. Potřebujete dostatečně výkonný notebook, abyste si něco zahráli, ale výkon jde ruku v ruce s odpadním teplem, takže potřebujete výkonnou chladící podložku, dále externí myš a podložku pod myš. Teď si představte jak to na sebe naskládáte v posteli a stejně to nebude pohodlné, takže si s tím můžete rovnou sednout ke stolu, no a u stolu je mít lepší počítač, jak už název napovídá, stolní.
Stolní počítač má své nesporné výhody. Například můžete mít mnohem větší obrazovku, což se vždy hodí, ať už u práce, prohlížení internetových stránek nebo při hraní. Zpravidla má lepší zvukovou kartu, takže i poslech hudby je příjemnější. V neposlední řadě je u klasického stolního počítače možné měnit komponenty a upgradovat je bez nutnosti koupě celého počítače. Ještě je tu cenová výhoda, protože za stejnou cenu bude stolní počítač výkonnější a déle vydrží než notebook a když se nějaká komponenta odebere do křemíkového nebe, je snadné ji nahradit.
V laptopech je zpravidla možné vyměnit pouze paměti RAM a pevný disk, popřípadě vyměnit optickou mechaniku za disk druhý. Když se v něm něco porouchá, tak se často opravit nedá anebo by byla oprava tak nákladná, že se nevyplatí a zase si budete muset koupit nový.
Když se rozhodujete mezi stolním počítačem a laptopem, tak se zamyslete, zda opravdu potřebujete mobilitu. Jestli potřebujete počítač nosit do školy, tak je rozhodování jednoduché, stejně tak pokud často jezdíte dlouhé trasy vlakem nebo autobusem, kde můžete v klidu na laptopu pracovat. Ale pokud jen chcete koupit počítač domů a neplánujete s ním cestovat, vždy se vám víc vyplatí mít stolní počítač, protože za stejnou cenu bude rychlejší, výkonnější, bude mít větší disk pro vaše data a budete mít možnost upgradu.